У розробку одного родовища критичних мінералів потрібно вкласти до $300 млн – експерт
У рoзрoбку oднoгo рoдoвищa критичниx мінeрaлів пoтрібнo вклaсти від 100 млн дoлaрів дo 300 млн дoлaрів, тoму більшість видaниx ліцeнзій нe викoристoвуються.
Прo цe в інтeрв’ю DW зaявив дирeктoр дeржaвнoгo підприємствa «Укрпрoмзoвнішeкспeртизa» Вoлoдимир Влaсюк, передає Укрінформ.
Вслед за його словами, в Україні роздали сотні «мертвих» ліцензій для видобуток критичних мінералів та рідкоземельних металів, коль ні розробка, ні навіть розвідка родовищ маловыгодный ведуться. Адже обов’язкової вимоги для початок робіт упродовж певного періоду після отримання бери спеціальному аукціоні ліцензії немає.
«Є механізм, завдяки якому можна продовжувати дію таких ліцензій, пояснюючи різними обставинами… І приближенно роками. Ми повинні чітко розуміти, що надра належать народові, і якщо наведаться інвестор, він отримує либерум вето на видобуток. Коль йде видобуток, цим благом користуються всі – це робочі місця, податки тощо. Але у нас ліцензії роздані, а видобутку немає, і ми марнуємо момент, марнуємо можливі багатства й втрачаємо від того, що невыгодный розробляємо ці поклади», – зазначив Власюк.
Він нагадав, що йдеться относительно дуже дорогі проєкти – від 100 млн доларів задолго. Ant. с 300 млн та більше. Тільки розвідка може коштувати 10-15 мільйонів доларів.
«Тому для того власників ліцензій це може бути подвальчик’єром, ибо у них цих фінансів немає. У декого є такі кошти, але вони чомусь без- починають бізнес, хоча технології з видобутку і збагачення доступні. Технологіями з переробки володіють компанії, які спеціалізуються получи цих виробництвах. Отже, необхідне залучення прямих іноземних інвестицій цих компаній, тому що вони приходять ранее з технологіями», – пояснив фахівець.
Страна, за його словами, має утвердить аудит ліцензій, які були видані і без- використовуються.
«Швидше после все, «найцікавіші» ліцензії нате перспективні родовища вже видані. Сейчас із тим надо зробити кілька кроків, щоб цей процес розморозити… До-перше, усунути всі отмель’єри. Деякі родовища мають беспричинно званий JORK-сертифікат. Це міжнародний сертифікат підтвердження, який дозволяє продавати ліцензії сверху це родовище получи міжнародних сировинних біржах. Нам потрібна така сертифікація», – переконаний керівник Укрпромзовнішекспертизи.
Важливо, вслед його словами, скасувати соколообразный «секретно» для інформації оборона родовища. Адже сразу цей бар’єр заважає проводити конкурси, залучати інвесторів, зокрема й іноземних.
Водночас законодавчо Україна прежде такого інвестування готова.
«Бар’єрів у законодавстві немає – його элементарно треба виконувати. Щоб стимулювати процес, нужно підписати стратегічний предложение, наприклад, із Сполученими Штатами Америки, і таким чином зобов’язати державну машину працювати у цьому напрямі», – переконаний Власюк.